Půjčka s rozumem

Každá půjčka je ve své podstatě do určité míry rizikovou záležitostí. I u bezpečných provozovatelů těchto služeb (vs. tzv. úvěroví predátoři) je třeba pečlivě prozkoumat podmínky konkrétního úvěru, než se rozhodneme cokoliv podepsat. Stejně tak je vhodné promyslet i to, zda si vůbec půjčujeme na to, co opravdu potřebujeme koupit. Na co je tedy potřeba se zaměřit před a při výběru půjčky? A jak vůbec o úvěru uvažovat s rozumem?

Půjčujte si jen na to, co skutečně nutně potřebujete. Nepřeplácejte kvůli úrokům na věcech, které nepotřebujete! Nenechte se zmanipulovat reklamními triky vytvářejícími mylnou domněnku potřeby. Pamatujte, že konzumní život nemus í být ekvivalentem šťastného života. Není rozumné půjčovat si např. na dovolenou, na vánoční dárky, na zábavu apod.


V závislosti na Vašich finančním možnostech si půjčujte vždy jen nutné minimum. Ještě před půjčkou je velmi vhodné skutečně znát své měsíční příjmy a výdaje a mít již alespoň nějakou praxi s rodinným rozpočtem.


Pamatujte, že produkty jsou často dražší jen díky atraktivnímu vzhledu, popř. módní značce. Doporučujeme tedy také zvážit možnost levnějšího ekvivalentu či alternativy, než se rozhodnete pro koupi konkrétního produktu. Na druhou stranu, zajímejte se také o kvalitu zamýšleného produktu. V případě ověřené kvality se nebojte více zainvestovat: v dlouhodobém horizontu tímto ušetříte; naučíte se také uvažovat i o kvalitativní hodnotě věci, kromě té peněžní, což je též velmi vhodné.


Pečlivě si prostudujte úrokové sazby konkrétních úvěrů, spojené poplatky (např. za zřízení úvěru a jeho vedení, za předčasné či mimořádné splátky apod.), RPSN, případně povinné pojištění, atp. Čím nižší sazby, tím lépe. Pozor! Nenechte se zlákat nabídkou nízkých úroků, pravděpodobně budou vyšší ostatní poplatky. Zkontrolujte vždy důkladně RPSN. Spočítejte si předem, kolik přeplatíte u každé ze zvažovaných půjček, a rozhodněte se pro tu nejvýhodnější.


Nezapomeňte také na možnosti splátkového kalendáře. Jak s ním naložit? S dlouhodobým horizontem splácení sice budete platit menší měsíční sumu, ovšem ve finále výrazně přeplatíte. Naopak při krátkodobém splácení přeplatíte méně, splátky ale bývají podstatně vyšší. Vidina rychlého uhrazení půjčky je určitě lákavá; pokud si ale nemůžete krátkodobé splacení dovolit, doporučujeme vyhledat kompromis a určit nejvyšší možnou částku, kterou budete bezpečně schopni platit tak, abyste spláceli co nejkratší dobu a přeplatili tak co nejméně. Zvažte také možnosti takových kalendářů ,kdy jejich nastavení je ve Vašich rukou.


I nebankovní půjčka může být výhodná. Určitě se ale vyhněte lákavým nabídkám tzv. úvěrových predátorů, kteří svými klamnými strategiemi obelstívají své klienty (viz. „Úvěroví predátoři“) a do seriózního jednání mají daleko.


Důvěřuj, ale prověřuj. Prověřte si předem poskytovatele úvěru, pro který byste se rádi rozhodli. Vyhněte se úvěrovým predátorům. Můžete využít internetové diskuze a hodnocení, zkušenosti přátel či příbuzných. V zásadě poznáme seriózního poskytovatele podle toho, že své případné klienty „neuhání“ ani nemanipuluje, prověřuje schopnost splácení svých potenciálních klientů, a neskrývá své identifikační údaje ani žádnou z podmínek úvěru.


V každém případě je nutné si vždy velmi pečlivě a v klidu pročíst CELOU smlouvu a veškeré dokumenty k ní se vztahující, a to ještě před jejím podpisem, a zeptat se na případné pochybnosti. Ve smlouvě zkontrolujte půjčovanou částku, sazbu úroku a RPSN, výši poplatků atp. V případě online půjček věnujte zvýšenou pozornost také obchodním podmínkám, které je potřeba odsouhlasit.


Co dělat v případě nemožnosti splácet (např. při ztrátě zaměstnání)? V této situaci nejhorší možnou reakcí je tzv. se „vypařit“ a jednoduše přestat splácet. Tím se ale stáváte pro poskytovatele úvěru typickým neplatičem z nezájmu, a podle toho s Vámi také zřejmě bude v budoucnosti jednat. Naopak velmi vhodné je včas informovat poskytovatele o této skutečnosti a snažit se společně najít řešení (úprava výše splátek apod.).


Při jakýchkoliv potížích v oblasti půjček a dluhů se neváhejte obrátit na odpovídající finanční poradny v krizi (viz. „Finanční poradny“).